Rovnováha a sluch: Ako naše uši pomáhajú udržať stabilitu tela

Najmenšia kosť v tele: Strmienok

Viete, ktorá kosť v našom tele je najmenšia? Je to jedna zo sluchových kostičiek, nachádzajúca sa v strednom uchu – strmienok. Meria len okolo 2,5 mm.

Najtvrdšia kosť v tele: Skalná kosť

A viete, ktorá kosť v našom tele je najtvrdšia? Je to skalná kosť, ktorá je súčasťou spánkovej kosti. Táto kosť sa nachádza na boku hlavy, z ktorej nám vyčnieva ušnica. V skalnej kosti je uložené ústrojenstvo, ktoré zodpovedá za udržanie rovnováhy tela. Je to systém kanálikov, vďaka ktorému vieme udržať rovnováhu tela, zistiť, že sedíme nakrivo, ležíme, alebo visíme dole hlavou, a to všetko aj pri zavretých očiach.

Schopnosti nášho sluchu

Sluch je jeden z piatich zmyslov. Skúste hádať, koľko rozličných zvukov dokážeme rozlíšiť? Je to neuveriteľných 400 000.

Ženy sú vo všeobecnosti vnímavejšie na zvuky s vyššou frekvenciou. Je to dané evolučne, aby dokázali zachytiť plač svojho dieťaťa. Muži zas lepšie vnímajú nižšie zvuky, pravdepodobne kvôli ochrane seba a svojej rodiny.

Sluch versus zrak: Ktorý zmysel je dôležitejší?

V dnešnej dobe sa za najdôležitejší zmysel považuje zrak. Dokážeme ním získavať až 90% informácií z okolitého prostredia. Bolo to ale tak vždy? Nebol v minulosti na prežitie jedinca dôležitejší sluch než zrak? Zrak človeku v noci, za tmy príliš neposlúži. No sluch áno. Aj počas dňa nám sluch dokáže poskytnúť informácie o tom, čo sa deje za nami, za stenou, v húštine. V žiadnom prípade nechcem znižovať význam jedného zmyslu na úkor druhého. Každý má pre náš život svoj význam.

Premena zvuku na elektrické impulzy

Zvuky, ktoré prenikajú z vonkajšieho prostredia cez vonkajšie a stredné ucho až do vnútorného ucha, sa musia premeniť z mechanického vlnenia na elektrické impulzy, aby ich mohol náš mozog využiť.

Liečivé a škodlivé zvuky

Zvuky, ktoré nás obklopujú, môžu byť rôzne: liečivé aj škodlivé. Liečivé zvuky nás upokoja, uvoľnia a prispejú k regenerácii. Škodlivé zvuky nás zvyčajne rozptyľujú, dráždia, spôsobujú bolesť hlavy či únavu.

Sound Healing: Liečivá sila zvukov

Sound healing je metóda, ktorá ponúka nášmu sluchu pestrú paletu príjemných a liečivých zvukov. Je to metóda, ktorú by si mal v dnešnom uponáhľanom svete dopriať každý, pretože množstvo škodlivých zvukov a vplyvov mnohonásobne prevyšuje príjemné a harmonizujúce zvuky prírody.

Zdieľať:

Facebook
LinkedIn
VK
Telegram

Podobné články